Jak działa identyfikacja kierowców za pomocą kart RFID i jakie korzyści przynosi?

Technologia RFID to rozwiązanie, które jest szeroko stosowane w wielu branżach, przede wszystkim do sterowania kontrolą dostępu m.in. do pomieszczeń biurowych, magazynów itp. W Signati wykorzystujemy je do identyfikacji kierowców, co niesie wiele różnych korzyści. Spójrzmy, jak działa ten system oraz jakie są zalety jego stosowania.
RFID – jak działa?
RFID czyli (Radio-Frequency Identification) to system wykorzystujący fale radiowe, dzięki którym w bezprzewodowy sposób można zapisywać i odczytywać dane. Do swojego działania potrzebuje czytnika odczytującego dane oraz tagu RFID czyli nośnika danych. Gdy tag RFID znajdzie się w zasięgu czytnika, dane są odczytywane i przesyłane do systemu, który umożliwia lub blokuje określone działanie.
Zarządzanie systemem dostępów odbywa się zdalnie, z komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Z tego poziomu można zarówno nadać jak i usunąć uprawnienia danej osobie, dodatkowo ograniczając jej dostęp np. czasowo. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad dostępami w firmie, co niesie za sobą szereg korzyści.
Zarządzanie dostępem do floty
W wielu firmach transportowych z dużą flotą kierowca nie jest przypisany do konkretnego pojazdu, lecz może używać różnych samochodów firmowych. W przypadku kilku pojazdów zarządzanie nie jest zbyt trudne, ale gdy jest kilkadziesiąt czy kilkaset pojazdów obsługiwanych przez kilkuset kierowców, to sprawa robi się znacznie trudniejsza. W takich firmach wprowadzenie monitoring GPS z identyfikacją kierowców wykorzystujący system RFID stanowi ogromne ułatwienie w zarządzaniu.
Dzięki systemowi RFID można przyznać określonym osobom dostęp do wybranych pojazdów, jednocześnie uniemożliwiając im jazdę innymi. Gdyby kierowca chciał uruchomić samochód, którego nie ma prawa użyć, system automatycznie odetnie zapłon, pojazd się nie uruchomi i kierowca nie będzie mógł odjechać.
Zmniejszenie ryzyka wypadków przy pracy
Prowadzenie niektórych pojazdów np. wózków widłowych, wymaga odpowiednich uprawnień UDT. Wdrożenie systemu RFID dla kierowców uniemożliwia uruchomienie urządzenia przez osoby, które nie mają uprawnień. Po użyciu karty RFID przez osobę, która ich nie posiada, system zablokuje możliwość uruchomienia pojazdu. Taki system pozwala ograniczyć ryzyko wypadków w miejscu pracy spowodowane przez osoby kierujące maszynami bez stosownych uprawnień.
Monitorowanie czasu pracy, zużycia paliwa, stylu jazdy
Stosowanie systemu RFID dla kierowców pozwala nie tylko zarządzać ich dostępem do samochodów, ale również monitorować czas ich pracy. Zebrane dane pozwalają też na analizowanie zużycia paliwa i to nie tylko w odniesieniu do pojazdu, ale również do kierowców, którzy się nim poruszali. Daje to szerokie pole do znalezienia ogniw wymagających poprawy w celu optymalizacji kosztów operacyjnych działalności.
Zobacz krótkie wideo o tym jak działa identyfikacja kierowców w Signati GPS.
Łatwa identyfikacja kierowcy w sytuacji trudnej
W sytuacji problematycznej, gdy istnieje konieczność określenia kierowcy, który kierował pojazdem w konkretnym czasie, bez żadnego systemu zarządzania dostępem do floty, może to być bardzo trudne. Dzięki kartom RFID używanym przez każdego z kierowców bez problemu można stwierdzić, kto prowadził dany samochód w określonym czasie.
Jeszcze większe korzyści można osiągnąć korzystając z integracji systemu RFID z monitoringiem GPS. Połączenie systemów pozwala bowiem określić nie tylko kto poruszał się danym pojazdem, ale również precyzyjnie wskazać jego trasę. Monitoring GPS z identyfikacją kierowców umożliwia efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi i materialnymi, co realnie przekłada się na sprawność działania przedsiębiorstwa.
Wszystkie wyżej wymienione korzyści powstałe w wyniku wprowadzenia systemu RFID do identyfikacji kierowców, pozwalają na sprawniejsze zarządzanie firmą. Na koniec chcemy tylko dodać, że można go zintegrować z już posiadanym systemem zarządzania dostępami opartymi o RFID, co znacznie obniża koszty i ułatwia wdrożenie zmian.