Pakiet Mobilności – zmiany dla przewoźników

W świecie pełnym ruchu i nieustannych zmian nie powinno nikogo dziwić, że również branża przewozowa nie stoi w miejscu — czyli czym jest Pakiet Mobilności?


Pakiet Mobilności — czyli plan sukcesywnego wprowadzania zmian w branży transportowej, został rozpoczęty już w sierpniu 2020 roku. Jest to kompleksowy zestaw regulacji mających wpływ na przedsiębiorstwa zajmujące się przewozami międzynarodowymi w Unii Europejskiej.

Wiedząc, że wprowadzanie takich zmian będzie wymagało czasu i dodatkowych inwestycji, zmiany zostają wdrażane stopniowo do 2026 roku. Mają one na celu poprawienie warunków zatrudnienia osób wykonujących zlecenia transportowe oraz zadbać o poprawę bezpieczeństwa na drogach. 

 

Najważniejsze kwestie podejmowane wśród regulacji to:

 

  • Zasady delegowania kierowców — mające ma na celu zapobieżenie dumpingowi socjalnemu i równemu traktowaniu pracowników transportu.
  • Ograniczenia w stosowaniu weekendowych odpoczynków  w trosce o odpowiednie warunki wypoczynku kierowców.
  • Obowiązkowe powroty do kraju macierzystego — aby dbać o warunki socjalne pracowników często przeprowadzających transporty poza Polską.
  • Zasady dotyczące czasu pracy i odpoczynku — mające poprawę bezpieczeństwa na drogach i dbanie o wypoczynek kierowców.

pakiet mobilnosci 1


Które ze zmian Pakietu mobilności już miały miejsce?
 

 

2.02.2022

 

Ten termin był datą, od kiedy kierowcy otrzymali obowiązek zaznaczenia symbolu państwa do tachografu niezwłocznie po przekroczeniu granicy lub na najbliższym postoju.

 

20.08.2023

 

Ze względu na nie idealne rozwiązanie, jakim jest ręczne wprowadzenie symbolu kraju w tachografie, kolejnym etapem wprowadzonych zmian był obowiązek wyposażenia nowo zarejestrowanych pojazdów w inteligentne tachografy drugiej generacji (pozwalających na automatyczną rejestrację przekroczenia granicy).

 

Pozostałe do zaimplementowania etapy uwzględnione przez Pakiet Mobilności:

 

 

31.12.2024

 

Ze względu na nie idealne rozwiązanie, jakim jest ręczne wprowadzenie symbolu kraju w tachografie, kolejnym etapem jest obowiązek wyposażenia w inteligentne tachografy również starszych pojazdów. Dotyczy to samochodów wykorzystywanych w transporcie międzynarodowym, które nie mają zamontowanego inteligentnego tachografu pierwszej generacji.

 

20.08.2025

 

Ta data wyznacza czas, do którego pojazdy wyposażone w tachografy pierwszej generacji, mają otrzymać inteligentne tachografy generacji drugiej. 

 

1.06.2026

 

Do tego czasu zostaje rozszerzona grupa pojazdów mających obowiązek posiadania tachografu. Inteligentne tachografy będą musiały być również zainstalowane w wykorzystywanych do transportu międzynarodowego pojazdach o DMC powyżej 2,5 tony.

 

pakiet mobilnosci 2

 

Czy Pakiet Mobilności to coś więcej niż nowe wymagania?

 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i podniesienie warunków pracy kierowców. 

Niektóre z pozytywów,  które przyniesie za sobą wprowadzenie tych zmian:

  • Kierowcy będą otrzymywali wynagrodzenie adekwatne do tego, jakie obowiązuje z tytułu podróży służbowych
  • Kierowcy będą otrzymywali odpowiednie dodatki do pensji, adekwatne do kraju, gdzie wykonują transport.
  • Kierowcy będą częściej obecni w kraju macierzystym, co wpłynie pozytywnie na ich warunki socjalne.
  • Kierowcy wykonujący transport pojazdami powyżej 2,5T będą stosować zalecenia dotyczące czasu pracy i wypoczynku.
  • Firmy będą miały szansę lepiej dbać o swoją dobrą reputację

 

Jak Signati GPS może pomóc wprowadzić Pakiet Mobilności?

 

Signati GPS to system pozwalający monitorować pojazdy osobowe, vany oraz ciężarówki. Tworzy więc przejrzyste miejsce dla obserwowania całej floty transportowej. Zarówno jeżdżącej po kraju, jak i wykonującej transport międzynarodowy. Sprawdź video przedstawiające SignatiGPS!

Dodatkowo stosowane urządzenia pozwalają na zdalny odczyt plików z tachografów, ponieważ są zgodne z najnowszymi ich generacjami. 

Ułatwia to znacznie późniejsze rozliczenia diet kierowców wykonujących transport. 

Signati GPS dzięki zastosowanym technologiom działa w krajach Unii Europejskiej oraz innych krajach Europy i nie tylko. 

 

Jesteśmy świadomi, że Pakiet Mobilności to wiele zmian, jednak w Signati GPS chętnie pomożemy opanować je jak najlepiej!

Zapraszamy do kontaktu!

Czym jest monitoring SignatiGPS?

SignatiGPS to narzędzie, służące do zarządzania flotą pojazdów lub pojedynczymi obiektami.

Co daje
monitoring GPS?

Wbudowany w urządzenie akcelerometr może pokazać przyspieszenia w osiach X, Y, Z - co może pomóc w analizie np. “twardych lądowań”. Dodatkowo pomiar napięcia akumulatora pokaże jego stan, działanie alternatora (ładowania) a także ostrzeżenia o zbyt niskim napięciu.

Dostęp do systemu SignatiGPS odbywa się za pomocą aplikacji on-line, jest więc możliwy zarówno z poziomu tabletów, telefonów jak i komputerów stacjonarnych. Możliwe jest założenie wielu kont użytkowników z dostępem do wszystkich lub wybranych samolotów, a także link typu “gość” gdzie widać pozycję samolotu bez potrzeby logowania i udostępniania historii postronnym osobom. Taki dostęp pozwala na przesłanie linku np. znajomej osobie, która może widzieć gdzie jest samolot w określonym czasie (np. tylko dzisiaj).

Dlaczego warto?

Urządzenia posiadają wbudowane karty GSM dzięki czemu wszelkie dane wysyłane są na bieżąco. W przypadku miejsc bez pokrycia sieci komórkowej zapisywane są w pamięci urządzenia i wysyłane od razu po powrocie zasięgu.

W przypadku lotów po trasach na bieżąco można widzieć pozycję samolotu, niezależnie od włączenia / działania transpondera. Jest to szczególnie ważne w przypadku lotów przez uczniów lub młodych pilotów. Dzięki posiadanej pamięci urządzenie jest również czarną skrzynką (w wersji online), która ma zapisane dane dotyczące pozycji i lotu.

Analiza tras historycznych powala łatwo sprawdzić, czy samoloty poruszają się na wymaganej wysokości oraz czy nie naruszają stref zakazanych / niebezpiecznych.

Najczęściej zadawane pytania

Napisz do nas

Na rynku dostępnych jest wiele systemów monitoringu GPS. Większość z nich jest jednak przesycona opcjami i setkami możliwości konfiguracji.