Jak rozwiązanie SignatiGPS pomaga odliczyć pełen VAT od pojazdu firmowego?

Pełne odliczenie VAT w przypadku nabycia samochodu

Podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami, które wykorzystywane są wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Nie muszą to być jedynie pojazdy ciężarowe lub specjalne. Odliczenie VAT 23% możliwe jest też od zwykłego samochodu osobowego, pod warunkiem, że jest on używamy wyłącznie do celów służbowych.

Jak wykazać użytek wyłącznie służbowy?

 

W firmie powinien być ustalony wewnętrzny regulamin użytkowania pojazdu. Z regulaminu powinien wynikać sposób wykorzystywania pojazdu i wykluczenie użycia go do celów prywatnych.

 

Należy też prowadzić rejestr ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT, czyli tzw. „kilometrówkę”.

 

Kilometrówka do celów VAT

 

Zgodnie z ustawą o VAT w tzw. kilometrówce powinny się znajdować takie dane jak:

 

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • data rozpoczęcia oraz zakończenia prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,
  • stan licznika od dnia, kiedy rozpoczęliśmy prowadzenie ewidencji oraz na koniec okresów rozliczeniowych,
  • wykaz wszystkich przypadków wykorzystania pojazdu przez danego użytkownika. Jego autentyczność powinna być potwierdzona przez podatnika. Wpis musi obejmować:
  • numer wpisu,
  • cel oraz datę użytkowania pojazdu,
  • informację dotyczącej przebytej trasy: skąd-dokąd,
  • przebyte kilometry,
  • imię i nazwisko kierowcy oraz jego podpis,
  • liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

 

…sporo tego. Ręczne robienie takiego dokumetu jest zmorą wielu przedsiębiorców. Część z nich z tego powodu woli nie komplikować sobie życia i kupując auto odliczać tylko połowę VATu.

Ale czy tak musi być? Nie! Czy można „zjeść ciastko i mieć ciastko”. Tak!

 

Automatyczne generowanie kilometrówki z SignatiGPS

 

Mając zamontowane nasze lokalizatory GPS można jednym kliknięciem wygenerować miesięczną kilometrówkę w ciągu kilku sekund. Taki dokument zawiera wszelkie niezbędne informacje. Generowany jest w postaci pliku .xls, który można otworzyć w Excelu (lub bezpłatnym OpenOffice) i uzupełnić tylko nazwisko kierowcy i opis trasy. Później pozostaje wydrukować i podpisać dokumenty i voila!

 

Nie potrzeba co miesiąc głowić się i pamiętać gdzie się było, zapisywać trasy, stany licznika, ilość i miejsce zatankowanego paliwa – to wszystko będzie dostępne z poziomu systemu.

 

odliczenie-vat-signatigps

 

Ale skąd GPS ma wiedzieć jaki stan licznika ma nasz pojazd i ile paliwa ma w baku? Otóż nasze zaawansowane urządzenia, podłączane są szyny danych i bezpośrednio z pojazdu odczytują przebieg, który widzimy na desce rozdzielczej.

 

Oszczędność – przykładowa kalkulacja

 

Załóżmy przypadek nabycia popularnego pojazdu, niech będie to np. auto typu Toyota Corolla. Dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy ceną auta 100.000 zł netto, czyli 123.000 brutto.

 

Połowa VATu przy użyciu mieszanym to 11.500 zł, natomiast cały VAT to 2x więcej, czyli 23.000 zł. Do tego wchodzi w grę również odliczanie pełnego VATu od paliwa i części.

 

Zakładając przejechanie 30.000 km rocznie, cenę paliwa 7 zł brutto i spalanie 8 litrów na kilometr – sam VAT w ciągu roku wyniesie 3864 zł.

 

Licząc do tego części, przeglądy, serwisy, myjnie, parkingi, opłaty autostradowe robi nam się jeszcze większa kwota.

 

Może więc warto zastanowić się nad zakupem pojazdu i odliczeniem pełnego VATu, a pojazd wyposażyć w GPS, który nie tylko pomoże nam w przygotowaniu kilometrówki, ale pozwoli na wiele więcej – jak np. analizy tras, spalania, postojów, odcięcie zapłonu a nawet zdalne sterowanie zamknięciem pojazdu.

 

Sprawdź korzyści w Twojej firmie

 

Zadzwoń do nas na +48 12 44 66 780 lub napisz na info@signatigps.pl a my opowiemy Ci o szczegółach i korzyściach. Możemy też umówić się na prezentację on-line lub spotkanie, na którym pokażemy wszystkie funkcjonalności.

Sprawdź też nasze najnowsze video o SignatiGPS!

Czym jest monitoring SignatiGPS?

SignatiGPS to narzędzie, służące do zarządzania flotą pojazdów lub pojedynczymi obiektami.

Co daje
monitoring GPS?

Wbudowany w urządzenie akcelerometr może pokazać przyspieszenia w osiach X, Y, Z - co może pomóc w analizie np. “twardych lądowań”. Dodatkowo pomiar napięcia akumulatora pokaże jego stan, działanie alternatora (ładowania) a także ostrzeżenia o zbyt niskim napięciu.

Dostęp do systemu SignatiGPS odbywa się za pomocą aplikacji on-line, jest więc możliwy zarówno z poziomu tabletów, telefonów jak i komputerów stacjonarnych. Możliwe jest założenie wielu kont użytkowników z dostępem do wszystkich lub wybranych samolotów, a także link typu “gość” gdzie widać pozycję samolotu bez potrzeby logowania i udostępniania historii postronnym osobom. Taki dostęp pozwala na przesłanie linku np. znajomej osobie, która może widzieć gdzie jest samolot w określonym czasie (np. tylko dzisiaj).

Dlaczego warto?

Urządzenia posiadają wbudowane karty GSM dzięki czemu wszelkie dane wysyłane są na bieżąco. W przypadku miejsc bez pokrycia sieci komórkowej zapisywane są w pamięci urządzenia i wysyłane od razu po powrocie zasięgu.

W przypadku lotów po trasach na bieżąco można widzieć pozycję samolotu, niezależnie od włączenia / działania transpondera. Jest to szczególnie ważne w przypadku lotów przez uczniów lub młodych pilotów. Dzięki posiadanej pamięci urządzenie jest również czarną skrzynką (w wersji online), która ma zapisane dane dotyczące pozycji i lotu.

Analiza tras historycznych powala łatwo sprawdzić, czy samoloty poruszają się na wymaganej wysokości oraz czy nie naruszają stref zakazanych / niebezpiecznych.

Najczęściej zadawane pytania

Napisz do nas

Na rynku dostępnych jest wiele systemów monitoringu GPS. Większość z nich jest jednak przesycona opcjami i setkami możliwości konfiguracji.