Jak monitorować lokalizację GPS w samolocie?

GPS do samolotu? Dlaczego nie!

 

Ostatnio podczas lotu widokowego z podkrakowskiego lotniska Pobiednik Wielki (Aeroklub Krakowski) do Nowego Wiśnicza, dzięki uprzejmości pilota i szefa wyszkolenia aeroklubu – Pana Romana Matyjewicza  mieliśmy okazję przetestować nasz GPS Tracker w samolocie.

 

 

Samolot

Samolot jakim lecieliśmy to ultralekki Aeroprakt A22 o znakach SP-SZAK – model sprawdzony i bardzo popularny w aeroklubach i szkołach instruktażu, a także w wielu innych zastosowaniach, jak np. fotografia lotnicza.

 

 

Tracker

 

Nasz tracker zasilany bateryjnie, niezależnie od instrumentów pokładowych samolotu odbierał sygnał z satelit GPS oraz GLONASS, co pozwalało na odczyt takich parametrów jak: pozycja GPS, wysokość nad poziomem morza, prędkość względem ziemi (GS – Ground Speed).

 

 

Wykres prędkość i wysokości

 

 

Fragment ze statystyk trasy

 

Śledzenie samolotu on-line

 

Parametry były zapisywane w pamięci urządzania, oraz dodatkowo transmitowane w czasie rzeczywistym do naszych serwerów, co umożliwiło (wybranym użytkownikom) obserwowanie lotu on-line.

 

 

Wizualizacja danych lotu

 

Zapisane dane pozwoliły też na późniejsze analizy zapisów i trasy. Dzięki funkcjonalności system Signati GPS możliwe było wyeksportowanie danych do formatu GPX (GPS eXchange Format) oraz konwersję do formatu KML (Keyhole Markup Language), który służy do nanoszenia na mapę obiektów geograficznych w aplikacjach takich jak ArcGIS Explorer i Google Earth.

 

Następnie plik KML został zaimportowany do Google Earth gdzie można było w 3D zobaczyć trasę samolotu w przestrzeni.

 

 

Trasa na mapie satelitarnej

 

 

Okrążenia nad Zamkiem

 

Dzięki temu, że plik KML zawiera również wysokość można spojrzeć na mapę i track (ślad gps) z samolotu z innej perspektywy:

 

 

 

widok ścieżki startu (po lewej)  i lądowania (po prawej):

 

A tutaj jeszcze jedna ciekawostka z Google Earth – dzięki funkcji symulacji budynków 3D bazującej na zdjęciach satelitarnych z różnych kierunków można zobaczyć ścieżkę naszego lotu widoczną z krakowskiego rynku:

 

 

Zdjęcia z samolotu

 

Oczywiście lot samolotem to zawsze okazja do zrobienia kilku zdjęć:

 

 

Zamek

 

 

Zakład Karny Nowy Wiśnicz

 

 

Nowy Wiśnicz – widok na miasto od strony Zakładu Karnego

 

 

Rynek – Nowy Wiśnicz

 

 

Szpital w Bochni z lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

 

 

Autostrada A4  – restauracja McDonalds i stacja paliw BP

 

 

Niepołomice – od strony puszczy

 

 

Niepołomice

 

 

Niepołomicka strefa przemysłowa

 

 

Uprawy rolne obok aeroklubu

Czym jest monitoring SignatiGPS?

SignatiGPS to narzędzie, służące do zarządzania flotą pojazdów lub pojedynczymi obiektami.

Co daje
monitoring GPS?

Wbudowany w urządzenie akcelerometr może pokazać przyspieszenia w osiach X, Y, Z - co może pomóc w analizie np. “twardych lądowań”. Dodatkowo pomiar napięcia akumulatora pokaże jego stan, działanie alternatora (ładowania) a także ostrzeżenia o zbyt niskim napięciu.

Dostęp do systemu SignatiGPS odbywa się za pomocą aplikacji on-line, jest więc możliwy zarówno z poziomu tabletów, telefonów jak i komputerów stacjonarnych. Możliwe jest założenie wielu kont użytkowników z dostępem do wszystkich lub wybranych samolotów, a także link typu “gość” gdzie widać pozycję samolotu bez potrzeby logowania i udostępniania historii postronnym osobom. Taki dostęp pozwala na przesłanie linku np. znajomej osobie, która może widzieć gdzie jest samolot w określonym czasie (np. tylko dzisiaj).

Dlaczego warto?

Urządzenia posiadają wbudowane karty GSM dzięki czemu wszelkie dane wysyłane są na bieżąco. W przypadku miejsc bez pokrycia sieci komórkowej zapisywane są w pamięci urządzenia i wysyłane od razu po powrocie zasięgu.

W przypadku lotów po trasach na bieżąco można widzieć pozycję samolotu, niezależnie od włączenia / działania transpondera. Jest to szczególnie ważne w przypadku lotów przez uczniów lub młodych pilotów. Dzięki posiadanej pamięci urządzenie jest również czarną skrzynką (w wersji online), która ma zapisane dane dotyczące pozycji i lotu.

Analiza tras historycznych powala łatwo sprawdzić, czy samoloty poruszają się na wymaganej wysokości oraz czy nie naruszają stref zakazanych / niebezpiecznych.

Najczęściej zadawane pytania

Napisz do nas

Na rynku dostępnych jest wiele systemów monitoringu GPS. Większość z nich jest jednak przesycona opcjami i setkami możliwości konfiguracji.