Monitoring GPS
Bezpieczeństwo
Twoich pojazdów!

Zaczynamy! Nasza oferta

Jak rozwiązanie SignatiGPS pomaga odliczyć pełen VAT od pojazdu firmowego?


Pełne odliczenie VAT w przypadku nabycia samochodu

Podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami, które wykorzystywane są wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Nie muszą to być jedynie pojazdy ciężarowe lub specjalne. Można też odliczyć 23% VAT od zwykłego samochodu osobowego, pod warunkiem, że jest on używamy wyłącznie do celów służbowych.

Jak wykazać użytek wyłącznie służbowy?

W firmie powinien być ustalony wewnętrzny regulamin użytkowania pojazdu. Z regulaminu powinien wynikać sposób wykorzystywania pojazdu i wykluczenie użycia go do celów prywatnych.

Należy też prowadzić rejestr ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT, czyli tzw. „kilometrówkę”.

Kilometrówka do celów VAT

Zgodnie z ustawą o VAT w tzw. kilometrówce powinny się znajdować takie dane jak:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • data rozpoczęcia oraz zakończenia prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,
  • stan licznika od dnia, kiedy rozpoczęliśmy prowadzenie ewidencji oraz na koniec okresów rozliczeniowych,
  • wykaz wszystkich przypadków wykorzystania pojazdu przez danego użytkownika. Jego autentyczność powinna być potwierdzona przez podatnika. Wpis musi obejmować:
  • numer wpisu,
  • cel oraz datę użytkowania pojazdu,
  • informację dotyczącej przebytej trasy: skąd-dokąd,
  • przebyte kilometry,
  • imię i nazwisko kierowcy oraz jego podpis,
  • liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

…sporo tego. Ręczne robienie takiego dokumetu jest zmorą wielu przedsiębiorców. Część z nich z tego powodu woli nie komplikować sobie życia i kupując auto odliczać tylko połowę VATu.
Ale czy tak musi być? Nie! Czy można „zjeść ciastko i mieć ciastko”. Tak!

Automatyczne generowanie kilometrówki z SignatiGPS

Mając zamontowane nasze lokalizatory GPS można jednym kliknięciem wygenerować miesięczną kilometrówkę w ciągu kilku sekund. Taki dokument zawiera wszelkie niezbędne informacje. Generowany jest w postaci pliku .xls, który można otworzyć w Excelu (lub bezpłatnym OpenOffice) i uzupełnić tylko nazwisko kierowcy i opis trasy. Później pozostaje wydrukować i podpisać dokumenty i voila!

Nie potrzeba co miesiąc głowić się i pamiętać gdzie się było, zapisywać trasy, stany licznika, ilość i miejsce zatankowanego paliwa – to wszystko będzie dostępne z poziomu systemu.

Ale skąd GPS ma wiedzieć jaki stan licznika ma nasz pojazd i ile paliwa ma w baku? Otóż nasze zaawansowane urządzenia, podłączane są szyny danych i bezpośrednio z pojazdu odczytują przebieg, który widzimy na desce rozdzielczej.

Oszczędność – przykładowa kalkulacja

Załóżmy przypadek nabycia popularnego pojazdu, niech będie to np. auto typu Toyota Corolla. Dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy ceną auta 100.000 zł netto, czyli 123.000 brutto.

Połowa VATu przy użyciu mieszanym to 11.500 zł, natomiast cały VAT to 2x więcej, czyli 23.000 zł. Do tego wchodzi w grę również odliczanie pełnego VATu od paliwa i części.

Zakładając przejechanie 30.000 km rocznie, cenę paliwa 7 zł brutto i spalanie 8 litrów na kilometr – sam VAT w ciągu roku wyniesie 3864 zł.

Licząc do tego części, przeglądy, serwisy, myjnie, parkingi, opłaty autostradowe robi nam się jeszcze większa kwota.

Może więc warto zastanowić się nad zakupem pojazdu i odliczeniem pełnego VATu, a pojazd wyposażyć w GPS, który nie tylko pomoże nam w przygotowaniu kilometrówki, ale pozwoli na wiele więcej – jak np. analizy tras, spalania, postojów, odcięcie zapłonu a nawet zdalne sterowanie zamknięciem pojazdu.

Sprawdź korzyści w Twojej firmie

Zadzwoń do nas na +48 12 44 66 780 lub napisz na info@signatigps.pl a my opowiemy Ci o szczegółach i korzyściach. Możemy też umówić się na prezentację on-line lub spotkanie, na którym pokażemy wszystkie funkcjonalności.