Monitoring GPS
Bezpieczeństwo
Twoich pojazdów!

Zaczynamy! Nasza oferta

Czy monitoring GPS zabezpiecza auto przed kradzieżą?


Często rozmawiając z potencjalnymi klientami na temat funkcjonalności lokalizatorów GPS słyszymy obawy, że to nie zadziała, że przecież złodzieje mogą zakłócić sygnał GPS, że mogą po cichu odjechać samochodem i nigdy się nie odnajdzie.

Jak jest naprawdę?

Jak działa lokalizator GPS w praktyce?

Lokalizator faktycznie do poprawnej pracy potrzebuje zasięgu satelit GPS (aby ustalić swoją pozycję), oraz zasięgu sieci komórkowej GSM, aby móc wysłać informacje o swoim położeniu na nasz serwer, a tym samym do informacji użytkownika.

Coraz sprytniejsi złodzieje dysponują już szeregiem rozwiązań technicznych typu komputery sterujące, zagłuszacze, kopiarki kluczy czy specjalne walizki, które pozwalają otworzyć auto przez zwiększenie zasięgu kluczyka radiowego. Dla każdego złodzieja najistotniejszym czynnikiem jest jednak czas. Nie ma pojazdów, których ukraść się nie da, ale każde zabezpieczenie, które wpłynie na to, że utrudni się możliwość uruchomienia auta, spowoduje dla złodzieja dużą trudność, stres … i zmusi go do odpuszczenia i szukania innego przedmiotu do łatwiejszej kradzieży.

Nasze lokalizatory to niewielkie urządzenie, które można łatwo schować w pojeździe. To najlepszy sposób na śledzenie miejsca pobytu auta i odzyskanie go w przypadku kradzieży. Oczywiście złodzieje często próbują odnależć lokalizator, wyłączyć go i uciec z samochodem. Dlatego podczas montażu staramy się montować lokalizatory w miejscach niestandardowych i ciężko dostępnych.

Jeśli złodziej użyje sprzętu do zagłuszania sygnału, mimo wszystko możemy pomóc w zapobieganiu kradzieży. Po wykryciu zagłuszania GSM przekaźnik podłączony do lokalizatora może zainicjować jedną z następujących akcji:

  • włączyć system alarmowy,
  • zablokować rozrusznik,
  • zablokować wszystkie drzwi,

System alarmowy GPS – uruchomienie alarmu dźwiękowego.

Mimo, że pojazdy mają różne systemy alarmowe, profesjonalni złodzieje wiedzą jak wyłączyć te fabryczne alarmy i zachować ciszę podczas całego procesu kradzieży. Dzięki funkcji wykrywania zagłuszania, lokalizator może pomóc uniknąć kradzieży, odwracając uwagę przestępców za pomocą dodatkowego alarmu podłączonego do urządzenia śledzącego.

Blokada zapłonu silnika – brak możliwości uruchomienia.

Po wykryciu zagłuszenia sygnału GSM/GPS, lokalizator może zablokować rozrusznik pojazdu, a tym samym w ogóle wyeliminować możliwość uruchomienia silnika. Takie rozwiązanie z pewnością wymusi na złodziejach konieczność spędzenia dłuższego czasu co w konsekwencji może spowodować rezygnację z kradzieży.

Centralny zamek – blokowanie wszystkich drzwi.

Gdy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte, złodzieje będą musieli włożyć więcej wysiłku aby dostać się do wnętrza po cichu, lub w ogóle nie uda im tego po cichu zrobić. Mogą oczywiście np. rozbić szybę, ale to dodatkowe zagrożenie wzbudzenia podejrzeń, zostawiające wiele śladów.


Immobilizer – zastosowanie czytnika iButton lub RfID.

Działa to w następujący sposób – w samochodzie montowany jest mały czytnik:

…a użytkownicy floty mają przy kluczach mały breloczek, wyposażony w unikalny numer ID, który jest zapisany w pamięci trackera:

Jeśli np. w firmie używana jest już technologia RfID, czyli karty bądź breloczki, to ich również możemy użyć w naszym systemie jako identyfikacja kierowców:

Sekwencja próby rozruchu jest następująca:

  • Podczas uruchamiania zapłonu przekaźnik ma odcięty obwód rozrusznika
  • Przyłożenie do czytnika breloczka/karty z poprawnym numerem powoduje autoryzację kierowcy i ponowne załączenie obwodu rozrusznika
  • Bez tej operacji nikt nie uruchomi silnika!

A co jeśli mimo wszystko złodzieje załadują samochód na lawetę i odjadą?

Oferowane trackery posiadają funkcje, które są niezwykle przydatne podczas odzyskiwania skradzionego pojazdu – pamięć wewnętrzną 128MB, pozwalającą na przechowywanie dużej ilości danych oraz anteny o dużym zysku, wystarczająco czułe, aby złapać sygnał nawet w złych warunkach.

W skrajnym wypadku, wiemy chociaż dokładnie, o której godzinie nastąpiła kradzież. To już nie mało. Ta wiadomość ułatwi pracę policji, umożliwi sprawne i szybkie przejrzenie monitoringu miejskiego, a co za tym idzie ustalenie drogi, w którą udali się złodzieje (z) pojazdem i dalsze poszukiwania .. oby skuteczne!

W tej trudnej sytuacji – której nikomu nie życzymy –  możecie też Państwo liczyć na naszą pomoc i bezpośrednie zaangażowanie naszych operatorów. Można do nas zadzwonić z prośbą o przejrzenie zapisu danych z trackera i monitorowanie nowych aktywności, o których niezwłocznie poinformujemy.

Zainteresował Cię temat? Zadzwoń +48 12 44 66 780


Informacje prawne:
tytułowe foto – Photo photo created by welcomia – www.freepik.com